Aktualności

20-11-2017Drodzy pracownicy, drogie meble

Profesjonaliści i tak są już na wagę złota, a więc wszystko wskazuje na to, że podwyżek nie da się uniknąć.

W ub.r. w ramach „Raportu Płacowego Sedlak & Sedlak” po raz pierwszy zostały przeanalizowane stawki wynagrodzeń oferowane w branży meblarskiej. Tym, na co w tej analizie warto zwrócić szczególną uwagę są stawki wynagrodzenia całkowitego oferowane w branżach drzewnej i meblarskiej, które są znacząco niższe niż w pozostałych branżach. Zdecydowanie niższe płace względem rynku otrzymali w ub.r. przede wszystkim kierownicy i dyrektorzy pionów. Jednak o około 14% niższe wynagrodzenia otrzymali też specjaliści i pracownicy wsparcia oraz pracownicy fizyczni. Wnioski, które płyną z raportu płacowego są oczywiste, a mimo to za największą przeszkodę w prowadzeniu działalności firmy uznają wysokie koszty pracy.

Specjalistę zatrudnię od zaraz!
Robert Klaudel, prezes Zarządu, dyrektor firmy PPiH Restol, jest zdania, że firmy meblarskie muszą konkurować o pracownika, tworząc rentowne stanowiska pracy i intensywnie inwestując w poprawę wydajności, aby sprostać obecnym wyzwaniom rynku pracy.


         „Rynek pracownika stał się faktem i od tego nie ma odwrotu” – przekonuje Radosław Gliński, dyrektor zarządzający/prokurent w firmie Nestro. – „Ściąganie pracowników zza wschodniej granicy nie jest satysfakcjonującym rozwiązaniem, ponieważ nadrzędnym zadaniem polskich przedsiębiorców powinno być dostrzeganie młodych, zdolnych ludzi i pokazywanie im ścieżek rozwoju w firmach, oczywiście także poprzez odpowiednie wynagrodzenie, tak aby chcieli pozostać w naszym kraju.”


Firma Nestro współpracę ze szkołami zaczyna na poziomie gimnazjum. „Uważamy, że to praktyka czyni mistrza, dlatego stworzyliśmy z doradcą zawodowym projekt „Dzień odkrywców zawodów”” – informuje Radosław Gliński.

 

        – „Ten unikalny eksperyment dydaktyczny polegał na przeprowadzeniu obserwacji pracy na wybranych stanowiskach przez wyselekcjonowaną młodzież klas II i III.” W opinii Radosława Glińskiego organizowanie praktycznych lekcji dla uczniów będących na etapie planowania swojej edukacji oraz przyszłości jest bardzo ważnym elementem nauki o zawodach. „Miejmy nadzieję, że coraz więcej przedsiębiorstw będzie się otwierało na tego rodzaju inicjatywy, ponieważ wszyscy kształtujemy tę lokalną rzeczywistość” – mówi Radosław Gliński.

Więcej w najnowszym wydaniu miesięcznika „BIZNES meble.pl”, w wydaniu on-line TUTAJ

wstecz
Copyright © 2004-2016 tartaki.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.